Верховна Рада прийняла новий закон, яким змінюються правила вступу до вишів

Отримання вищої освіти для 90% сьогоднішніх школярів є основною метою одразу після закінчення школи. Але вступ до вищого навчального закладу є доволі стресовим періодом не тільки для абітурієнта, а й для його батьків. Сьогодні вступити до вишу можна за результатами Незалежного зовнішнього оцінювання (ЗНО), яке проходить кожен школяр.

Враховуючі складність завдань, що складають основу ЗНО, школярі починають готуватися до нього за рік-півтора, часто для цього потрібна допомога репетиторів.

В середині грудня українським парламентом в другому читанні був прийнятий законопроект №2299. Цим законопроектом парламентарії внесли зміни до деяких законотворчих актів, які регулюють діяльність ВНЗ та регламентують правила вступу до них. Законопроект був підтриманий 321 народним обранцем.

Яких саме сфер діяльності вищих навчальних закладів торкнеться цей законопроект?

 • По-перше, регулювання процедури ліцензування освітньої діяльності.
 • По-друге, правил вступу для абітурієнтів до українських вишів.
 • По-третє, деяких питань, що стосуються якості надання вищої освіти.
 • По-четверте, реалізації освітніх міждисциплінарних програм у вишах.

Також треба зазначити, що зміни будуть стосуватися і таких напрямків, як розгортання студентоцентрованної програми викладання, форм отримання вищої освіти і інших.

Текст законопроекту №2299 наголошує, що «цим законом вносяться деякі зміни до підзаконних актів, що надають більше прав при вступі до вишу абітурієнтам, які мають досвід участі у міжнародних олімпіадах (тепер будуть враховуватися здобутки на таких олімпіадах); розширюються можливості доступу до вищої освіти осіб, що законом визнані як учасники бойових дій на сході країни, що боронили і боронять суверенітет і незалежність нашої держава, а також осіб, що мають статус учасника Антитерористичної операції; військовослужбовці, що проходять службу у Збройних силах за контрактом, також будуть мати певні переваги при вступі до вишу».

Окрім зазначених вище змін до правил вступу у вищі навчальні заклади, законопроектом №2299 змінено наступні положення:

 • впорядковується діяльність структурних підрозділів вишів;
 • впорядковані та встановленні вимоги до ведення освітньої програми, що стосується так званих регульованих професій;
 • створенні нові умови для зародження міждисциплінарних програм, а також для програм освіти на подвійні дипломи;
 • спрощена процедура ліцензування освітньої діяльності в секторі вищої освіти;
 • структура вишів буде удосконаленою;
 • з*явилася норма отримання дуальної вищої освіти;
 • статус «національного» для вишу переглянуто;
 • статус за дослідними інститутами закріплено та вимоги до його отримання стали більш жорсткими;
 • окремі терміни отримали більш визначене положення.

В цілому ж, основні правила вступу до українських ВНЗ залишаються сталими.

Як наголошує основний законопроект про вступ до вишів, право на вступ мають особи, що здобули повну середню освіту, або ж ступінь «молодшого спеціаліста» на певній спеціальності. Тобто, до вишу можна вступити або після закінчення 11 класів СЗОШ, або після закінчення профільного технікуму.

Для осіб, що мають статус переселенця (або дитини-переселенця), які виїхали з зони бойових дій після 01 січня 2020 року, або які проживають на окупованих територіях, правила вступу до вишу визначаються окремим підзаконним актом №560 (наказ).

Як і в попередні роки, не змінилися вимоги вступу на спеціальності за державним замовленням або на платне відділення. Так, за Конституцією України кожен громадян має право отримати одну вищу освіту безкоштовно, тож кожен абітурієнт може спробувати за результатами ЗНО вступити до вишу за держзамовленням (якщо це передбачено ліцензією вищого навчального закладу). Також кожен абітурієнт може обрати собі спеціальність на платній основі і здійснювати оплату за навчання за рахунок фізичної або юридичної особи.

За умовами вступу до вишів на 2020 рік терміни реєстраціє та подання документів наступні:

 • зареєструватися в електронному кабінеті вступника та завантажити туди необхідні документи – з 1 липня;
 • надати довідку про медичний огляд – до 9 липня;
 • прийом заяв та паперових документів – з 13 липня.

Графіки проведення вступних іспитів складаються вишами та надсилаються на затвердження до профільного міністерства до середини березня 2020 року. Після цього можна буде дізнатися розклад вступних іспитів на офіційних сайтах ВНЗ або по їх довідкових телефонах.

Строки прийому документів та розклад вступних іспитів (співбесід) може змінюватися в деяких випадках для окремих вишів чи окремих спеціальностей. Ці данні можна буде також отримати на офіційних сайтах навчальних закладів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *