Історія створення планшетних комп’ютерів

Планшетні комп’ютери традиційно сприймаються новинкою і не менш традиційно асоціюються з корпорацією Apple. І мало, хто знає, що концепція планшетного комп’ютера, а, значить, і сама історія планшетів почалася не просто давно, а практично в билинні для сучасної комп’ютерної історії часи – в 1968 році. Саме тоді займалися дослідженням ергономіки компактних ЕОМ співробітники компанії Xerox прийшли до висновку про найбільшому зручності подібної компоновки.

Відповідно до їхніх висновків портативний обчислювальний пристрій повинен являти собою агрегат розміром приблизно з книгу, забезпечений великим сенсорним екраном. Правда, підтвердити ці висновки на практиці їм не вдалося. Технології того часу не дозволяли реалізувати не те що планшетний, але навіть персональний комп’ютер. У підсумку розробка дослідників була представлена ​​у вигляді моделі з картону з намальованим фломастерами екраном, так би мовити перший планшет.

1966 рік. Найперший планшет в світі людство побачило в серіалі «Star Trek». Тут фігурував “образ” планшетного комп’ютера, ще одна концепція міні-комп’ютера під назвою PADD.

А ось переконання про першість Apple Inc. підставу під собою цілком має. Найперший планшет, реально працюючий і доступний для покупців, дійсно, був створений в її лабораторіях. Випущений в 1991 році Newton Message Pad був уже повноцінний планшетний комп’ютер, наділений всіма основними його ознаками. Крім, мабуть, комерційної успішності. На ринку новинка враження не справила. Так що там не справила, можна сказати чесно – провалилася. По суті, ні користувачі, ні розробники не дуже добре уявляли собі, навіщо це пристрій взагалі потрібно.

Справа в тому, що на початку 90-х для планшетних комп’ютерів просто не було підходящого контенту. Для відтворення музики, не кажучи вже про фільми, у нього не вистачало потужності, та й настільки добре знайомий нам цифровий формат MPEG з’явився лише кілька років тому. Електронні книги були рідкісні, а гри для планшетів так і зовсім були відсутні. Використовувати для роботи з документами його було не дуже зручно, так що в підсумку планшет виявився лише шалено дорогий і складною електронної записником.

Проте, ідея не була забута. Її розвитком стали Tablet PC – фактично ноутбуки, оснащені сенсорними екранами. Також компанією Nokia було випущено кілька інтернет-планшетів. По суті це були вже майже повноцінні планшетні комп’ютери, але з дуже вузькою областю застосування. Фінські розробники занадто наблизили їх формат до традиційних смартфонам. Інтернет-планшети виявилися придатні в основному лише для інтернет-серфінгу, і при цьому мали вкрай невдалий розмір – занадто великий для мобільного телефону і недостатній для комп’ютера.

І тут в справу знову вступили Apple, випустивши в 2010 році на ринок свій революційний iPad. Другий підхід виявився не в приклад вдаліше першого. На відміну від «Ньютоном» новинка виявилася не просто затребуваною на ринку, але і шалено популярною, давши поштовх виникненню і бурхливому поширенню моди на планшетний формат комп’ютерів. Багато в чому на це вплинуло якраз поява доступного контенту, оптимального саме для планшетів. Створене Apple пристрій ідеально підходило і для роботи в Інтернеті, і для перегляду кінофільмів або читання книг.

Як це зазвичай буває після гучного успіху практично будь-який новинки, тут же знайшлося море бажаючих цей успіх повторити. Хоча слід визнати, що у переважної більшості цих бажаючих далі міркувань та проектів справа так і не просунулася. Першим реальним конкурентом планшету від Apple став виданий через кілька місяців Samsung Galaxy Tab, оснащений операційною системою Android. Потім було ще кілька моделей від різних виробників і маса дешевих китайських підробок і копій.

На даний момент хвиля наслідувань кілька спала, і вже можна говорити про якісь тенденції. В першу чергу про успіх ОС Android, поки наіболееsoft аж ніяк не залишає своїх намірів просунутися на ринок планшетів. Що ж, подивимося наскільки ці наміри виявляться підтверджені реальністю.

Історія створення планшетів на цьому не закінчується, а навпаки, триває. Тим більше, майбутнє – за технологіями! Незабаром світ зможе потрясти новина про появу гнучкого планшета або повністю прозорого планшетного ПК, тонкого, як аркуш паперу.