Історія НТУУ «КПІ»

Київська «Політехніка». Сьогодні це не просто сполучення двох слів. Загальна назва, яка відома не тільки в Україні, але й далеко за її межами. На сьогоднішній день, коли в контексті вишів називають політехніку, перше, що спадає на думку, це саме Національний технічний університет України в місті Києві – одного з найвідоміших ВНЗ країни.

Як створювався КПІ?

Літопис цього видатного українського вишу почав писатися ще в далекому 19-сторіччі, коли Україна належала до царської Росії. Цукрові плантатори Південно-Західного регіону імперії вирішили увіковічити в чомусь величному дату 25-річчя перебування на престолі царя Олександра. Так народилася ідея створення технічного навчального закладу, де б студенти могли здобувати профільну освіту для подальшої розбудови величної імперії.

Гроші на побудову навчального закладу почали збирати у меценатів та банків. Було підраховано, що загальна сума на спорудження ВНЗ становить близько 2,6 млн. карбованців. Добровільні пожертви було зібрано на загальну суму 1,0003 млн. карбованців. Кошти були зібрані від наступних меценатів та установ:

  • А. Брадзький – 5 крб.;
  • Терещенко та сини – 150 000 крб.;
  • Київська міська дума – 300 000 крб.;
  • Працівники Красилівського цукрового заводу – 2 000 крб.;
  • Київський земельний банк – 15 000 крб.

Загалом, до збору коштів було залучено 139 громад, банків, установ і т.д.

У 1896 році відбулося засідання спеціальної комісії, на якому остаточно визначалися з типом навчального закладу, його освітньої програмою та методами, за якими будуть навчати майбутніх студентів. Так, за основу був взятий тип – Політехнічний інститут. Такі інститут вже успішно функціонували у багатьох містах Європи – Відні, Цюріху, Дрездені, Ризі та ін..

Відомі діячі, що доєдналися до створення Політехніки

Після вирішення організаційних питань постала задача розробки науково-методичного матеріалу, найбільш оптимального для навчання студентів. Тоді і було вирішено залучити до цього процесу найвідоміших науковців того часу. Серед видатних вчених Російської імперії, що розробляли учбовий матеріал для КПІ, можна побачити:

  • Дмитра Мендєлєєва, таблицею хімічних елементів якого ми користуємося і по сьогодні;
  • Климента Тімірязєва, що був відомим російським біологом та фізіологом, який пропагував основи Дарвінізму;
  • Миколу Жуковського, що започаткував основи гідро- та аеродинаміки, видатний російський фізик.

Треба зазначити, що Дмитро Іванович Мендєлєєв особисто очолив першу екзаменаційну комісію по набору студентів на навчання у 1903 році.

Передумови створення інституту

З середини 19 сторіччя Російська імперія (до складу якої входила на той час і Україна) переживала економічний, виробничий та фінансовий підйом, масово відкривалися сучасні заводи з найновішим обладнанням. На такі заводи потребувалися нові працівники з новими знаннями. Такі знання можна було отримати в профільних вишах.

Тому, по всій території імперської України відкривалися технічні навчальні заклади, що вели підготовку кваліфікаційних кадрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *